baklava, store window, sweet-1981350.jpg

Dünyaca Ünlü Türk Baklavası Ve Çeşitleri

Dünyaca Ünlü Türk Baklavasının Geleneği;

Birçok ulusun mutfağında yer almış olan baklava birçok ulus tarafından da sahiplenilir. Zamanla Topkapı Sarayı’nda bugünkü yerini almıştır. İlk kez Topkapı Sarayı’nda yapılan günümüz baklavasının nasıl türediğiyle ilgili üç farklı teori vardır. Bunlardan ilki Roma mutfağında yer alan plasenta kekinden türediğidir. Baklavanın ortaya çıkışı ilgili 2. teori ise Orta Asya Türklerinin mutfağından “katmanlı ekmek” yemeğinden geliştiğidir. Son teori ise Farsların mutfağından lauizanaq yemeğinin zamanla baklavaya dönüştüğüdür.

Baklavaya benzeyen bilinen en eski tatlı Roma mutfağındaki plasentadır. MÖ 2. yüzyıla tarihlenen bu tatlı pişirilmiş hamurun balla kaplanmasıyla yapılırdı. Patrick Faas, baklavanın kökenin bu tatlı olduğunu iddia etmektedir: “Yunanlar ve Türkler hâlen daha baklavanın kime ait olduğu konusunda tartışıyorlar. Yunan ve Türk mutfağı, Roma mutfağının devamı olan Bizans mutfağının üzerine inşa edilmiştir. Roma mutfağı antik Yunanlardan birçok yemeği almıştır, ancak plasenta (baklava) Yunan kökenli bir yemek değildir, Roma yemeğidir. Lütfen bu yemeğin, muhafazakâr ve Yunan karşıtı Cato’dan bize miras kaldığını unutmayın.” demiştir. Bu sözler üzerine baklavanın yunan yemeği olmadığından emin olabiliriz… Ayrıca halis mulis TÜRK baklavasının en güzelini Foodie-ist’te bulabilirsiniz.

Birçok kaynak bu Roma tatlısının Bizans döneminde gelişmeye devam ettiğini ve günümüzdeki baklavaya dönüştüğünü belirtir.  Amerikalı akademisyen Speros Vryonis ve birçok yazar, plakous’un çeşitlerinden birinin Türk baklavası ile benzer olduğunu belirtmiştir. Bu tatlı pişmiş hamurun ezilmiş fındık ve balla kaplanmasından oluşmaktadır.

Osmanlı Devletinde İse Baklavanın Yeri Çok Ayrıdır.

17. yüzyılın sonlarında veya 18. yüzyılın başlarında ortaya çıkan baklava geleneği, Ramazan ayında, padişahın askere iltifatı olarak, Saray’dan Yeni Çeri Ocağı’na götürülürdü. Her on askere bir tepsi baklava hazırlanır ve saray mutfağının önünde dizilirdi. Silahtar Ağa, bir numaralı yeniçeri olarak padişah adına ilk tepsiyi teslim aldıktan sonra, diğer tepsilerin  her birini ikişer asker nizami olarak yüklenirdi. Her bölüğün amirleri önde, baklava tepsilerini taşıyanlar arkada, açılan kapılardan dışarı çıkarak kışlalarına doğru yürüyüşe geçerlerdi. 

Osmanlı Mutfağındaki Baklava Çeşitleri;

  • Âdi Baklava
  • Kaymak Baklavası
  • Musanna Kaymak Baklavası
  • Kavun Baklavası
  • Pirinç Baklavası

Türkiye’de Baklava;

Türkiye’de, Gaziantep baklavasıyla tanınan bir şehirdir. İçerisinde kullanılan malzeme, Antep fıstığı olsa da, bu coğrafi olarak farklılıklar gösterir. Evde yapılan baklavalarda, Güneydoğu Anadolu’da Antep fıstığı, Karadeniz’de fındık, İç Anadolu’da ceviz, Kıyı Ege’de badem, Edirne ve Trakya’da ise susam sıklıkla kullanılır. Genelde en sevilen ve arananı Antep fıstıklısıdır. Yalın servis edilebileceği gibi, sade dondurma yada kaymakla da servis edilebilir. Baklavanın yufkalarının ince açılmış olması, ceviz veya fıstığının bol olması ve şerbetinin tam kıvamında olması o baklavanın kaliteli olduğunu gösterir ve kaliteli baklavanın adresi Foodie-ist’tir.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir