İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerler dendiğinde 100’den fazla gezilecek yer de olsa Foodie-ist ailesi olarak biz mutlaka gezilmesi gereken 5 yerden bahsedeceğiz.

Ortalama 16 yüzyıl boyunca dünyanın en önemli şehirlerinden birisi olan İstanbul, pek çok farklı medeniyetin ve farklı milletin hakimiyeti altında yönetilmiş. Topraklarında ev sahipliği yaptığı tüm medeniyetlerin ve milletlerin izlerini taşıyan şehirde bulunan onlarca tarihi eser, yapıt, İstanbul’u başlı başına kocaman bir müzeye dönüştürmüş. Her semtinde ayrı bir tarihi dokuyla karşılaşabileceğin İstanbul’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Saraylar, camiler, müzeler, parklar, bahçeler başta olmak üzere doğal ve tarihi birçok oluşum mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

1- Topkapı Sarayı

İstanbul’da turistlerin en çok tercih ettiği bölgesi olan Tarihi Yarımada’da bulunan Topkapı Sarayı, İstanbul’da gezilecek yerler arasında ilk sırada bulunuyor. Fatih semtine bağlı Sarayburnu’nda bulunan Topkapı Sarayı, İstanbul’un fethinden sonra inşa edilmiş ve 400 yıl süreyle Osmanlı İmparatorluğu’nun idare merkezi olarak hizmet vermiştir.

Osmanlı Dönemi’nin en ihtişamlı tarihine tanıklık etmiştir. 3 Nisan 1924’te müze haline getirilen Topkapı Sarayı, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de ilk müzesi olarak tarihe geçmiştir. 300.000 metrekarelik bir alanı kapladığı ve yaklaşık 300.000 tane arşiv belgesine sahip olduğu için dünyadaki saray müzelerinin en büyüklerinden birisidir.

Müzeyi gezmeye gittiğinde Harem bölümü, Hırka-ı Saadet Dairesi, Has Oda, Babü’s Saade ve Köşkler Bahçesi’ni ayrı ayrı gezebilirsiniz. Ayrıca padişahların portrelerine, kıyafetlerinin ve silahlarının bulunduğu İstanbul Kitaplığı’nı da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Topkapı Sarayı’nı Salı günleri dışında hafta içi 10:00 ile 17:30, hafta sonu ise 10:30 ile 17:30 arasında gezebilirsiniz.

2- Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı, İstanbul’da yapılan turistik gezilerin favori noktası. Aynı zamanda İstanbul’un en iyi restoranı Foodie-ist de bu meydanın çevresinde konumlanıyor. Roma İmparatorluğu’nun hakimiyetinde  hipodrom olarak kullanılan Sultanahmet meydanı, Bizans İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü yıllarda da hipodrom olarak kullanılmıştır. Bu yüzden o yıllarda At Meydanı olarak bilinirmiş.

O dönemlerde yerli halk, hep bu meydanda toplanıp eğlenirmiş panayırlar, türlü gösteriler sergilenirmiş. Günümüzde kalıntıları hala görülebilen Obelisk, Yılanlı Sütun ve Örme Dikilitaş gibi dikilitaşlar hipodromu ikiye bölmek için konumlandırılmıştır. Şimdilerde ise Sultanahmet Meydanı’nda çekilen fotoğrafların en önemli tarihi  öğeleri arasındalar.

Meydan günümüzdeki adını, İstanbul’da gezilecek yerler dediğimiz zaman ilk akla gelen camilerden olan Sultanahmet Cami’den 1616 yılında yapıldıktan sonra almış. Meydanı gördükten sonra camiyi de mutlaka gezmelisiniz. Sultanahmet Cami’den sonra ise gezinize mutlaka Ayasofya, Topkapı Sarayı, İbrahim Paşa Sarayı, Alman Çeşmesi ve Aya İrini Kilisesi gibi gezilecek yerlerle devam etmelisiniz. Tabii ki bu kadar gezi sonrasında acıkmış ve yorulmuş olacaksınız. Foodie-ist iletişim sayfamızdan hızlıca rezervasyon oluşturabilir ve gezinizin sonrasında ödüllü şeflerimizin menüsünden ağzınıza layık seçimler yapabilirsiniz.

3- Sultanahmet Camii

İstanbul’un en meşhur ve heybetli camisi olan Sultanahmet Camii, sadece yerli turistler arasında değil yabancı turistler arasında da oldukça ziyaret edilmektedir. Yabancı turistler camiyi genellikle Mavi Camii anlamına gelen Blue Mosque adıyla biliyorlar. Bunun en nedeni ise caminin içinin tam tamına 21 bin 43 tane İznik çinisiyle döşenmesi ve ağırlıkla mavi bir görüntüye sahip olması.

Sultan I. Ahmet’in emri üzerine 17. yüzyılda Mimar Sinan’ın öğrencilerinden olan Sedefkar Mehmet Ağa tarafından inşa edilmiştir, Ayasofya’nın tam karşısında konumlanmaktadır. Sultanahmet Camii’nin 16 tane şerefesi bulunuyor ve bu 16 şerefe, Sultan I. Ahmet’in Osmanlı İmparatorluğu’nun 16. hükümdarı olması anlamına geliyor. 43 metre yükseklikteki kubbesinin çapı ise 23,5 metre ölçüsündedir. Tüm bunlar ve caminin külliyesi birleştiğinde Sultanahmet Camii, İstanbul’da bulunan en büyük yapılar arasında yer almaktadır. Cami ibadete açık olduğundan Cuma günleri ve dini bayramlarda oldukça kalabalıklaşıyor. Bu nedenle camiyi mimari açıdan görmek amacıyla gezmeye gittiğinizde daha sakin olabilecek günleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

4- Yerebatan Sarnıcı

Bizans İmparatorluğu döneminden İstanbul’da kalan en değerli yapılardan birisidir Yerebatan Sarnıcı. 532 yılında İmparator Justinianus’un emri üzerine inşa edilen bu sarnıç, o yıllarda sarayın ve halkın su ihtiyacı için kullanılırmıştır. Hatta İstanbul’un fethinden sonra da bir süre boyunca su kaynağı olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Geçmişte sarnıç içinde Stoa Bazilikası bulunduğu için Bazilika Sarnıcı ve suyun içinden çıkan sütunlar sonucunda Yerebatan Sarayı olarak da adlandırılmıştır. 140 metre uzunlukta ve 70 metre genişlikte olan Yerebatan Sarnıcı’ndaki en gizemli eser de Medusa Başı’dır. Sarnıcın kuzeybatısındaki konumlanan iki sütunun altında bulunan heykel, Roma Dönemi’nin en önemli eserlerinden birisidir fakat sarnıca nasıl geldiği bilinmiyor.

Yerebatan Sarnıcı, turistik güzelliğinin yanında kültürel anlamda da çok  önemli bir yerdir. Burada yerli ve yabancı sanatçıların çokça konserleri ve resitalleri düzenlenmiştir. Özellikle bu konserler esnasında yapılan ışıklandırma düzenlemeleri ile etkinlikler oldukça etkileyici hale geliyor.

Yerebatan Sarnıcı’nı haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Kışın 09:00-17:30 saatleri arası, yazın 09:00-18:30 saatleri arası 15 TL giriş ücreti karşılığında gezebilirsiniz.

Sarnıcı gezdikten sonra hemen yanındaki Foodie-ist’te gelip Ayasofya manzarasına karşı kahveni yudumlayarak tarihin ortasında biraz dinlenebilirsiniz.

4- Foodie-İst Sultanahmet’in En İyi Restoranı

Galeri - Foodie

Tarihin ortasında bulunan bu restoran hem Sultanahmet Meydan’ında bulunuyor hem de Yerebatan Sarnıcının hemen yanı başında. Yukarıda saydığımız tarihi güzellikleri gezdikten sonra hem  ödüllü şeflerimizin menülerini tadabilirsiniz hem de Ayasofya manzarasında keyif kahvenizi içerek soluklanabilirsiniz. Güler yüzlü personeller, lezzetli yemekler, hızlı servis ve %100 müşteri memnuniyeti prensibimize bağlı olarak Foodie-ist ailesi tarafından ağırlanmak ister misiniz?

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir