İstanbul’da Yapılacak 15 Şey!

İstanbul’da Yapılacak 15 Şey!

 

İstanbul’da Yapılacak 15 Şey! Ölmeden önce mutlaka İstanbul’a gelip yapmanız gereken 15 şeyi listeledik!

Dünyanın en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olup, ‘Bütün yollar İstanbul’a gider’ sözünü tarihe kazımış olup, tarihte uzunca bir dönem ‘dünyanın merkezi’ olmuş İstanbul’da gezilecek ve görülecek çokça  yer, yapılacak çok fazla şey var. İstanbul’u keşfetmek öyle bir kaç güne, birkaç haftaya ve ya aya sığdırılabilecek kadar kısa değil. Kaldırdığınız her taşın altından, vurduğunuz her kazmadan, soluduğumuz her havadan başka bir tarihin, başka bir hikayenin gün yüzüne çıktığı İstanbul’da için turist rehberleri ve gezilecek yerler listeleri boldur.

Bizden önce buradan kimler geçti, İstanbul’da neler bıraktılar, hatta hangi hikayelerle buradan ayrıldılar sorusunun mütevazi bir yanıtı gibi bir liste hazırladık. Birbirlerine taban tabana zıt uygarlıkların kale bellediği ve daima yücelttiği bu kocaman şehir bugün kendi kendine hayatta kalma savaşı veriyor olsa da hala ayakta. bu şehri tanımak, bu şehirde yaşayanların İstanbul’a bir borcu aslında. Bu şehri ister sevgilinizle, ister eşinizle, isterseniz ailenizle önemli noktalara kucak açarak gezin. İşte gezeceğimiz o yerler;

 

1. Haliç surları, Kara Surları ve Marmara Surları’nda, Sur diplerinden yürümelisiniz

İstanbul'un zamana direnen tarihi surları - Son Dakika Haberleri

1204’de Latinlerin, 1453’de Türkler’in şehre girdikleri lokasyonlarda biraz nefes almanın vakti geldi.Asırlara şahitlik eden bu topraklarda tarihi hissedin. Haliç surlarının tek yaşayan kapısı, adı  zamanla Cibali’ye dönmüş olan Cebe Ali’nin eğri kapısının hikayesini öğrenebileceğiniz yazıtları inceleyebilir, bu surlardaki ince işçiliği yakından görebilirsiniz.

2. İstanbul’un 7 tepesini öğrenmeli, üzerindeki anıtsal yapıları gezmelisiniz

İstanbul'un Yanlış Bilinen Yedi Tepesi - Gezginler Kulübü

Aslında 7 tepe üzerine kurulan bilinenin aksine İstanbul değildi Roma’ydı. Büyük Konstantin 330 yılında Roma İmparatorluğu’nun başkentini efsane imparatorluk Roma’dan İstanbul’a taşırken, bir çok kurum ve yapı gibi kendi 7 tepe efsanesini de buraya uyarlamıştır, Haliç’in kenarındaki yükseltiler 7 tepeye uyarlanmıştır. Bu tepeler bu şekilde sıralanır:

1.Sultanahmet bölgesi

2. Nuruosmaniye-Çemberlitaş bölgesi

3. Süleymaniye-Beyazıt bölgesi

4. Fatih Camii’nin olduğu bölge

5. Yavuz Selim Camin’in olduğu bölge

6. Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii’nin olduğu bölge

7. Kocamustafapaşa bölgesi

3. Mimar Sinan’ın izini sürün. Süleymaniye’deki Türbesi’nin sırrına erin. Küçük camilerinin güzelliğini keşfetmelisiniz

Mimar Sinan'ın Türbesindeki Müthiş Sır | İslam ve İhsan
Türbenin üstten görünüşü günümüz modern çağında mimarlığın sembolü olan pergel şeklindedir. Gizemli bir şekilde Merchior Lorics’in panoramasında da Mimar Sinan’a ait olduğu tahmin edilen portrede sarığın üzerinde anlaşılması zor  bir pergel seçilebilmektedir.

4. Süleymaniye’nin eteklerinde gizlenmiş Rüstempaşa Camii’nin güzelliklerini görmelisiniz

İstanbul'un mührü 'Süleymaniye Külliyesi' 463 yaşında

Burası 2003 yılında Avrupa’daki en güzel cami seçilmiştir. Yine Mimar Sinan’ın imzasıyla en orantılı ve iç dekorlu büyüleyici ve en güzel camisi burasıdır. Küçük olmasına rağmen iddialıdır ve içerideki çinileri eşsizdir.

5. İstanbul’un çatısına Aydos Tepesi’ne çıkmalısınız

Aydos Kalesi İstanbul'un Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi - Tatil Seyahat Haberleri

Bizans İmparatorluğu’na dayanan tarihi yapısıyla İstanbul’u en net görebileceğiniz tepelerden birisidir. Şehre bu kadar yüksekten bakınca hiç de yorucu gözükmüyor değil mi?

6. İstanbul’un çatısından bodrumuna inelim. Yeraltındaki İstanbul’u keşfetmelisiniz. Binbirdirek ve Yerebatan Sarnıçlarını gezmelisiniz

Yerebatan Sarnıcı, Tarihin Derinliklerinde... - Kolan Sağlık

Dan Brown’un Cehennem romanının belli bir bölümü İstanbul’da geçiyor. En önemli yer ise Yerebatan Sarnıcı. Kitabın sonlarına doğru oldukça ayrıntılı bir şekilde anlatılan Gorgon (Medusa) Başı’nı görebilirsiniz.

Yeraltındaki İstanbul’un bununla sınırlı olmadığını söylemekte fayda var. Mesela bir restoranın altında kocaman bir dünya bulabilirsiniz. Sultanahmet Foodie-ist restoranın altında Medusa başı yer almakta. Hem muhteşem Foodie-ist lezzetlerini tadabilir hem de hemen yan tarafından sarnıcı gezebilirsiniz.

7. Ulema semtini keşfetmelisin.

Tarihi Yarımada'dan Balat'a İstanbul'un Fatih İlçesinin Görülmesi Gereken 17 Mekanı

Vefa-Süleymaniye-Küçük Pazar yakında büyük bir dönüşüm geçirecek söylemekte fayda var çünkü bir daha Balat sokaklarını bu şekilde gezme şansımız olmayabillir … Artık son demlerini yaşayan bu semtleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

8. İstanbul’un en eski sivil mimari örneğini Galata Banker Sokak’ta keşfetmelisin

Galata Bankerleri Hangi Aile Galata Bankerleri Kimler? - FinansTaksi

1314’de kurulan Galata Meclis Binası tarihi dokusuyla, kuleden çok daha önce inşa edilmiştir. Avrupa’daki en eski meclis binalarından biri olmakla ünlüdür.

9. Adalar’da mimoza seyranına çıkmalısın

Büyükada'da Mimoza Kokulu Bahar - Yoldaki İzler

İlkbahar’da Adalar’da bisiklet sürmezseniz asla ruhani huzura kavuşamazsınız…

10. Adalar’a kadar gitmişken Heybeliada Terk-i Dünya Kilisesi’ni ziyaret etmelisiniz

İSTANBUL/ADALAR TURU

İstanbul Ortodoks Kiliseleri arasında belki de en gözden uzak ama dokusuyla dikkat çekeni Heybeliada Terk-i Dünya Kilisesi’dir. Burası bir çeşit inziva kilisesidir. Özellikle bahar başlangıcında yürüyüş ve ziyaret için en iyi hedef ve rotadır. Ayrıca Mimoza zamanı gidilmesi şiddetle tavsiye edilir.

11. Hisarları gezmeli, Rumeli Hisarı’nı gezerken Nedim Gürsel’in Boğazkesen’ini okumalı, Çandarlı Halil Kulesi’ni ziyaret etmelisin.

11. Hisarları gezin. Rumeli Hisarı'nı gezerken Nedim Gürsel'in Boğazkesen'ini okuyun. Çandarlı Halil Kulesi'ni ziyaret edin.

Has Hisarlı Abdülhak Şinasi Hisar’ı da gezmeyi unutmamalısınız…

12. 23 Nisan’da Büyükada Aya Yorgi tepesine tırmanan binlerce müslüman yahut ortodoksa katılmalısınız. Adak adamalı, dilek tutmalısın.

Binlerce Kişi Aya Yorgi'ye Tırmandı! İpleri Koparmadan Götürenlerin Dileği Kabul Oluyor - İZMİR - İzmir yaziyor

Sahilden tepeye kadar çıplak ayakla yürümek ve renkli iplikler çekmek oldukça eğlenceli oluyor, yerel halk tarafından her yıl yapılan bir adettir.

13.Ayasofya 1.Mahmut Kütüphanesi’nin şaheser kapı kolunu görmelisiniz.

21. Ayasofya 1.Mahmut Kütüphanesi'nin şaheser kapı kolunu görün. "Ya Fettah"

Tarihi dokusu olsun, ince işlemeleri olsun adeta bir görsel şölen ve bilgi dolu kütüphane…

Ayrıca Ayasofya tarafına gitmişken Foodie-ist’te ister yemek, ister şarap, ister kahve, ister kokteyl keyfi yapın. Sultanahmet’in en iyi restoranı olmak dışında ödüllü şefleri ve barmenleri sayesinde midenizde şölen yaratabilirsiniz. Ayrıca tarihin ortasında modern rahatlık ve kusursuz hizmet için gelmezseniz bin pişman olursunuz.

14.Fener’de yer alan ve Maria Palailogos’un yaptırdığı Kanlı Kilise’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz

Kanlı Kilise

İstanbul’un fethinden sonra kubbeli kiliselerin tamamı camiye çevrilirken bir tek çevirilmeyen Fener’in sırtlarında bulunan Moğolların Meryem’i ya da Kanlı Kilisesi’dir. Tarihi dokusu ve heybetli görüntüsüyle herkesi kendine hayran bırakan bu yapıtı mutlaka görmeli gezmelisiniz.

15.Bizans’ın Bastille’i Anemas Zindanları’nı gezmelisiniz. Burası aynı zamanda Türk sinemasının değişmez setlerindendir.

30. Bizans'ın Bastille'i Anemas Zindanları'nı gezin. Burası aynı zamanda Türk sinemasının değişmez setlerindendir.

Eski türk filmleri ve dizilerinde oldukça rastlanan bu yapıt tarihi dokusuyla Bizans İmparatorluğu’nun günümüzde temsilcisidir.

Foodie-ist ailesi olarak, bu listemizde sizler için İstanbul’u karış karış anlatmış ve önemli mimarilerini tek tek belirtmiş bulunuyoruz. Bu yazımızı okuduysanız şehir turunuzda bize uğramayı da unutmayın!

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir