Rakı Hakkında 5 Önemli şey Ve Rakı Nerede İçilir

Rakı Hakkında 5 Önemli şey Ve Rakı Nerede İçilir

Rakı Anadolu’nun 500 yıllık geleneksel içeceği. Yüzyıllardır devam eden bir meyhane kültürü, Türk insanın vaz geçilmez mezeleriyle donatılmış sofraların sahibi rakı…

Erdir Zat 2013 tarihli “Rakı Kitabı” eserinde;

“Rakı Türkiye coğrafyasında yaşamış uygarlıkların ortak kültür mirasıdır” demiştir.

Eski rakı fıçılarının üzerinde ailenin amblemi olan bir aslan  vardı.

İzmir’liler o gün bu gündür rakıya “Aslan sütü” derler.

İzmir meyhanelerinde; Taze balıklar, siyah ve sarı havyar, Gelibolu sardalyesi, Trilye zeytini, balık yumurtası, türlü peynirler ve meyveler  rakı sofralarında meze edilirdi…

Rakı Kelimesi Nerden Gelir?

 • Rakı Ortadoğu kökenli ve ‘araki’ veya ‘ariki’ kelimelerinden geldiği bilinmektedir.
 • Osmanlıca’da ise “rakıya’arak”  olarak kullanılıyordu.
 • Rakı tutkunlarına  ise ‘arak-nuş’ adı verilmiştir.

1-Rakı Nasıl İçilir?

meyhanede rakı içmek ve rakı hakkında

Rakı tarihi boyunca oldukça farklı şekillerde tüketilmiştir, sek, suyla karıştırarak, buz atarak, shot atılarak vb. Günümüzde ise en popüler olan yöntem su ve buz ile karıştırılarak içmektir.

Rakı yalnız başına içilebilen bir içki değildir, meze ile birlikte sindire sindire içilen bir içkidir. İnsanı keyiflenir ve güzel sohbetlerle tüketilir…Yani hem anlattırır hem dinler. Böylece rakı sofrası en az iki kişinin bulunduğu toplu bir eylem gerektirir, karşılıklı konuşmalarla içilince  için evrensel ve kişisel sorunların ortaya getirildiği, fikir alıp verilen, insanın kendisi ile yüksek sesle düşünerek hesaplaştığı aydınlandığı bir tür psikolojik grup terapisi değerindedir. Unutulmamalıdır ki rakı sofrasındakiler oldukça saygın bir cemiyettir. Herhangi bir marka rakı içilirken başka bir markayı övmemek gereklidir, zıttı yapıldığında, o an yudumlanan rakıya hakarette edilmiş sayılır, yanlıştır. En güzel mezesi muhabbettir Türk rakısının.

Genellikle muhabbet konusu “Bir kız vardı, 3 yıl sevdim, ama o beni hiç sevmedi” gibi duygusal ağırlıklı olabileceği gibi, “bu güneş neden hep doğudan doğuyor ya da batıdan batıyor sizce?” gibi yarı-felsefi konulardan da oluşmaktadır. İşte rakı içmek bu yüzden eğlencelidir.

2-Rakıya Neden Aslan Sütü denmiştir?

 • Eski rakı fıçılarının üzerinde rakıyı yapan ailenin amblemi olan bir aslan çizimi vardı.
 • İlk önce İzmir’de üretimden sonra dikkat çekmiştir. Ve İzmir’de ilk aslan sütü denmiştir. O gün bu gündür rakıya “Aslan sütü” derler.

Rakıya Neden Aslan Sütü denmiştir?Rakıya Neden Aslan Sütü d

3-Rakı Sağlığa Faydalı Mı?

Rakının sağlığa faydalı olduğu konusu da yıllardır insanları ikiye bölmüştür. Tartışmalara neden olan bir örnek de 1900 ile 2010 yılları arasında yaşamış olan Fıdda Burgaç. Uzun yaşamanın sırrını rakıda ve doğal beslenmede bulan Antakyalı Fıdda Nine, 90 yıl boyunca her gün boğma rakı içmiştir ve uzun dinç bir hayatı olmasının nedeninin bu olduğunu savunmuştur. Her gün tarladan döndükten sonraa birlikte rakı içme adedini kocasının ölümünden sonra da yıllarca devam ettirmiştir Fıdda Nine, 109 yaşında gözünde katarak çıkmasından sonra, doktor tavsiyesi üzerine rakıyı bırakmıştır, ardından bir yıl sonra vefat etmiştir. Ardından toplum bölünmüş ve rakının sağlığa faydalı ya da tüm alkoller gibi zararlı olup olmadığın tartışmıştır.

Turkish Rakı

4-Yurtdışında Rakı

 • Bulgaristan’da oldukça sert ve etkili meyve rakıları açık sarı renklerindedir ve genellikle erik, üzümden yapılır. Mastika, Targovitsche ve Pechterska adlarına sahiptirler.
 • Yunanistan’da yaş üzümden yapılan rakıya «uzo» denir.
 • Sakız aromalı ise ‘mastik uzo’ denir.
 • Makedonya’da üzümden anasonsuz ve sarı, beyaz rakıya genellikle «mastika» denir.
 • Fransa, İspanya ve Portekiz’de ise meşhur rakının genel adı “anis” veya “pastis’tir”.
 •  İtalya’da rakıya genellikle “sambuca” ayrıca Slavcada ise “düziko” denir.

Rakı Dos and Don'ts

5-Rakı Ölçeği

iki yüzlü Eksik hayali domuz sıkısı rakı - innerspring-units.com

GÖZYAŞI…

Sofrayı ilk terk edecek olan kişinin gitmeden önce içmesi adettendir. Yaklaşık 10 mililitrelik rakı koyularak servis edilir. Gözyaşını içtikten sonra oturmaya devam etmek rakı kültürüne uygun değildir.

KAPAK (YOLLUK)

Güzel bir rakı sefasının sonunda topluca kalkışın öncesinde masadaki herkesin içtiği son rakıdır. Göz kararı olarak yaklaşık 20 mililitrelik rakı koyulur.

KAYMAKAM TEKİ

Klasik tekin ortalama olarak %75’ine gelen kaymakam tekinin yaklaşık olarak miktarı 30 mililitredir. Genellikle bünyesi zayıf olanlara ya da geçerken uğrayan sonradan davet edilenlere rakı bu şekilde ikram edilir. Bu takma adı alması hakkında bir çok rivayet vardır. Fakat bunlardan en bilineni erken kalkacağı için az içen kaymakama gönderme olarak söylendiğidir.

TEK

Bildiğimiz tek ortalama olarak 40 mililitreye karşılık gelir. Genellikle uzun saatler oturacak ve keyif alarak içeceklerin tercih ettiği rakı miktarıdır. Tek isteyene ısrarla fazla servis edilmesi kabalıktır ve rakı kültüründe hoş karşılanmaz.

DENK

Denk bildiğimi tekten çok az bir miktar fazla olmasına rağmen tekin bir çeşididir ortalama olarak 50 mililitrelik rakı ölçü birimidir. Genellikle duble içmek istemeyen ama tek içmeyi de pek  kendisine yakıştıramayanların sıkça tercih ettiği rakı miktarıdır.

PAVYON DUBLESİ

Genellikle herhangi bir pavyonda duble rakı siparişi verildiğinde kesinlikle o kadeh dubleye kadar doldurulmaz (daha az doldurulur). Bu duruma gönderme yapmak amacıyla tekten biraz fazla dubleden az olacak şekilde ortalama olarak 60 mililitrelik rakı miktarına pavyon dublesi adı verilmiştir.

KIZ DUBLESİ

Maalesef oldukça cinsiyetçi bir isimlendirme ama bu şekilde kullanımı oldukça yaygın. Kadınların duble içemeyeceğini düşünen erkeklerin adlandırdığı bu ölçü genellikle ortalama olarak 70 mililitreye gelir. Bildiğimiz duble içebilen kadınlar olduğu gibi bunu içebilen erkekler de yaygındır.

DUBLE

Bildiğimiz duble ortalama olarak 80 mililitreye tekamül eder. Duble rakıyla ilgili Türklerin sıkça kullandığı bir söz vardır.

1. duble sağlığa yarar, 2. duble keyif yapar, 3. duble yerinde karar, 4. duble kafayı sarar, 5. duble çeneyi açar….

KOMİSER DUBLESİ

Yavaş yavaş olayların sertleştiği noktaya doğru geldik. Muhteşem adıyla kalbimizi alan komiser dublesi ortalama olarak 90 mililitrelik ölçüsüyle dublenin üstündeki ilk rakı miktarıdır. Komiser dublesini içen kişilere “güvendiği bir şey var ki komiser dublelerini içebiliyor” sözü denir.

AZMAN

Adından da anlaşıldığı üzere azman… Ortalama olarak 100 mililitrelik bir rakı miktarına denk gelir.

TREN DUBLESİ

Ortalama olarak 110 mililitrelik rakı miktarını belirtir. Azmandan daha fazla rakı miktarına sahip olmasına rağmen tren dublesi miktarına ancak bu kadar naif bir isim bulunabilirdi. Tabi bu tren nereye gidiyor büyük merak konusu.

DOMUZ SIKISI

Ortalama olarak tek ve dublenin toplamına denk gelen 120 mililitrelik rakı miktarıdır. İçimine alışması biraz zor da olsa alışanların vaz geçemediği bir rakı adabıdır. Genellikle evde içenlerin tercih ettiği duble miktarıdır.

KEŞAN DUBLESİ

Trakya’ya gelmiş bulunuyoruz lütfen kemerlerinizi bağlayınız hatta kilitleyiniz. Çok içtiklerini biliyoruz ama gerçekten bu kadar abartıyorlar mıdır diye düşündüren şehrimiz 130 mililitreye karşılık gelen rakı dublesine isimlerini vermiş bulunuyorlar. Keşan’a gittiğinizde bana bir Keşan dublesi dememelisiniz ,bu miktar onlar için bu sıradan bir duble miktarıdır.

İPSALA DUBLESİ

İpsala dublesi ortalama olarak 140 mililitrelik ölçüsüyle sınırları oldukça zorluyor. İpsalalılar, dubleleriyle sanki Keşanlılara ‘Görüyoruz ve arttırıyoruz’ demişler ve kendi aralarında bir yarışa girmişler gibi görünüyor. Tabi yeni başlayanlara kesinlikle önermiyoruz…

BUZ PAYI

Buz payı ise adından da anlayabileceğimiz gibi bardakta yalnızca buz koyacak kadar boşluk kalan, ortalama olarak 150 mililitreye denk gelen rakı ölçü birimidir.

Rakı Nerede İçilir?

Rakı tabii meyhanede içilir ama siz Foodie-ist ailesinin özel mezeleri ve şık atmosferinde bir kere rakıya gelseniz bir daha asla başka yerde rakı sofrası kuramayacaksınız… Sultanahmet’in en iyi restoranı olan Foodie-ist ızgara balık seçenekleri ve mezeleriyle hem lezzet şöleni hem de rakınızın en şık olabilecek en şık sunumuyla hayatınızın en eğlenceli gününü geçirebilirsiniz! Üstelik Foodie-ist ailesi sıcak karşılaması ve güler yüzlü personelleriyle tüm masalarımızdan kahkahaların yükselmesi hedefindeyiz!

İstanbul’un tarih hazinesinin kalbi olan Sultanahmet’te Yerebatan Sarnıcı’nın yanı başında, Ayasofya manzaralı, olağan üstü mimarisi ve ayrıcalıklı tarzı ile keyifli geçirilecek saatler için tamamlayıcı unsurlara sahip olan Foodie-ist’te sizleri bekliyoruz!

 

Rezervasyon ve menülerimiz için Foodie-ist’te hemen rezervasyon oluşturun!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir