Sultanahmet Meydanında Gezilecek Yerler

Sultanahmet Meydanında Gezilecek Yerler;

Tarihi oldukça eskilere giden Sultanahmet Meydanı, Roma ve Bizans İmparatorluğu zamanında hipodrom olarak kullanılıyordu. Osmanlı zamanında da şehzadelerin sünnet düğünleri burada yapılıyordu. 1920 Yılında İstanbul’un işgali sırsında Halide Edip mitingini bu meydanda yapmış. Günümüzde onlarca önemli tarihi eserin bulunduğu, insanların buluşma noktası olan bu meydan İstanbul’un en önemli ve eski meydanı olarak kabul ediliyor. İşte bu tarihe tanıklık etmiş Sultanahmet Meydanında gezilecek yerler;

Ayasofya Camii;

Tarihi Sultanahmet Meydanı’nın gezilecek yerler listesinin en önemli ve tarihi yapılarından biri Ayasofya Cami.  Eski adıyla Hagia Sofia Kutsal Bilgelik anlamını taşımaktadır ve İstanbul’un fethinin ardından Ayasofya  Camii adını almıştır. Ayasofya’nın daha gösterişli olması için İmparator Justinianos Suriye, Mısır, Marmara Adası, Eğriboz Adası ve Afyon’dan sütun ve mermer getirtmiştir bu sayede bu heybetli Ayasofya Camii birden fazla kültürü içinde barındırmaktadır.

PTT'den 'Ayasofya Camii'nin İbadete Açılışı' konulu özel pul - Son Dakika Haberler

 Türk İslam Eserleri Müzesi

Tarihi Sultanahmet Meydanı ve çevresinde gidilecek birçok müze bulunmaktadır. Türk-İslam dünyasına ait nadir eserlerin de sergilendiği bu müzede; Osmanlı, Abbasi, Selçuklu, Memlük gibi eski Türk devletlerinin eserlerini sergiliyor. En önemli eserlerden biri, 13. yüzyıldan kalan Selçuklu halılarının da içinde olduğu bir  halı koleksiyonudur.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

III.Ahmet Çeşmesi

Topkapı Sarayı’nda bulunan bu eser Lale Devri yapılarından birisidir. Sebillerden ve çeşmelerden oluşan bu yapı özellikle tarih severlerin dikkatini çekiyor. Birinci avludaki meydanda bulunan çeşme, beş kubbeli ve çini süslemeleriyle sanatsal açıdan oldukça ilgi gören bir yapıdır.

Okul Gezileri / Turlar / Öğrenci Gezileri / İstanbul Turları / Günübirlik Turlar / Haftasonu Turları / Yurtiçi Turlar / Yurtdışı Turlar / Okul Turları /

Haseki Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’ın vakfına gelir sağlamak için açılmış Mimar Sinan tarafından yapılmış bir eserdir ve Ayasofya Cami’nin karşısındadır. 16. yüzyılda yapılan hamamın erkek ve kadınlar için farklı farklı odaları bulunuyor. Sadece Hürrem Sultan’ın adından dolayı bile oldukça dikkat çeken bir yapıttır.

Mimar Sinan'ın eserleri Konyalı'nın saklı arşivinde

Sultanahmet Camii

Tarihi Sultanahmet Meydanı’nda gezilecek en kıymetli yapılardan biri olan Sultanahmet Camii. Mavi Cami (Blue Mosque) olarak da anılır. Sultanahmet Cami içerisinde hakim olan mavi renkten dolayı bu adı almıştır. Cami heybetli görüntüsüyle dikkat çekiyor. Ayasofya Camii’nin tam karşısında yer alan camii, döneminde yapılan ilk altı minareli camiidir. O dönemde 6 minaresi olan tek mabed Kabe olduğu için saygısızlık olmaması adına  bir minare daha inşa edilerek toplamda 7 minareye sahip olmuş.

CARWIZ rent a car - İstanbul - İstanbul'un Gözbebeği Sultanahmet Camii'nin Tarihi

Aya İrini Müzesi

Topkapı Sarayı’nın içerisinde bulunan Aya İrini  Ayasofya Kilisesi’nden sonra gelen en büyük kilisedir. Kilisenin adı Hagia Eirene’dir bu da“Kutsal Barış” anlamına gelmektedir. Bizans döneminde 330 yılında yapılan bu kilise çok eski bir tarihi içinde barındırmaktadır ve turistlerin en çok ziyaret ettiği yapılardan birisidir.

Aya İrini: İstanbul'un İlk Kilisesi | Tarihi İstanbul

Theodosius Dikilitaşı

Antik Mısır (M.Ö.1500) döneminden kalan Firavun III. Thutmosis tarafından yaptırıldığı düşünülen bu dikilitaş Sultanahmet Meydanı’ndaki en güzel eserlerden birisidir. Yaklaşık 25-30 metre yüksekliğindeki bu dikilitaşın bir diğer adı da Theodosius Dikilitaşı’dır. Dikilitaşın yanında Yılanlı Sütun ve Örme Sütun adında iki sütun daha sergilenmektedir. Tarihi dokusu nedeniyle turistlerin en çok ziyaret ettiği yapılardan birisidir.

Dikilitaş Nam-ı Diğer Obelisk | Tarihi İstanbul

Topkapı Sarayı

Bir yanı Sultanahmet Meydanı bir yanı da Sarayburnu manzarasına sahip Topkapı Sarayı hem devlet yönetiminin yapıldığı hem de bir eğitim merkezi olarak kullanılmıştır. Gülhane Parkı’nın da içinde bulunduğu çok geniş bir araziye kurulmuştur ve içerisinde kilise, camii, müzeler bulunduğundan bu saraya “şehir içinde şehir” denilmektedir.

Topkapı Sarayı göz kamaştırıyor - YENİ ASYA

Foodie-ist Cafe and Brasserie

Tarihin ortasında bulunan bu mekan hem Sultanahmet Meydan’ında hem de Yerebatan Sarnıcının hemen yanıbaşındadır. Yukarıda saydığımız tarihi güzellikleri gezdikten sonra hem  ödüllü şeflerimizin menülerini tadabilir hem de Ayasofya manzarasında keyif kahvenizi içerek soluklanabilirsiniz. Güler yüzlü personeller, lezzetli yemekler, hızlı servis ve %100 müşteri memnuniyeti prensibimize bağlı misafirimiz olmaya ne dersiniz?

Foodie-Ist Restaurant-Brasserie, İstanbul - Restoran Yorumları - Tripadvisor

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir